Czy złe zęby są dziedziczne?

/

"Szczotkuj zęby" i "częściej używaj nici dentystycznej" to dwa zwroty, które większość ludzi spodziewa się usłyszeć, gdy siada na fotelu dentystycznym. Jednak podczas gdy niektórzy ludzie mają złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i rzadko dostają ubytki, inni doskonale dbają o swoje zęby, a mimo to wciąż dostają ubytków i chorób dziąseł. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nadal najważniejszym czynnikiem wpływającym na posiadanie dobrych zębów, ale istnieje również element genetyczny wpływający na posiadanie złych zębów.

Czynniki genetyczne wpływające na zły stan zębów

Podobnie jak kolor oczu, tak i makijaż zębów i dziąseł jest dziedziczony. Dzieci, które odziedziczyły po ojcu dużą szczękę, a po matce małe zęby, prawdopodobnie będą miały duże przerwy między zębami. Te, które odziedziczyły małą szczękę i duże zęby, prawdopodobnie będą miały przepełnione, krzywe zęby. Proste czynniki genetyczne, takie jak kształt zębów, wielkość zębów i wielkość szczęki, mają wpływ na to, jak krzywe lub proste mogą być Twoje zęby. Dodatkowo, możesz odziedziczyć zęby z bardziej miękkim szkliwem, które są bardziej podatne na działanie bakterii powodujących ubytki. Kolejnym czynnikiem dziedzicznym jest choroba dziąseł. Inne czynniki genetyczne mają bardziej pośredni wpływ: preferencje do spożywania pokarmów zawierających cukier, zgaga lub refluks kwasowy oraz skłonności behawioralne mogą być dziedziczone i prowadzić do złych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, które ostatecznie szkodzą Twoim zębom.

Higiena jamy ustnej i czynniki behawioralne wpływające na zły stan zębów

Chociaż posiadanie słabych zębów ma wyraźne podłoże genetyczne, higiena jamy ustnej jest znacznie ważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowie zębów. Nawyki związane z higieną jamy ustnej, dieta i czynniki behawioralne ustalone w młodym wieku są kluczowymi czynnikami decydującymi o tym, czy będziemy mieć złe czy zdrowe zęby. Zaniedbanie opieki stomatologicznej u bardzo małych dzieci na długo przed pojawieniem się zębów stałych (a nawet zanim wyrosną wszystkie zęby mleczne) może prowadzić do problemów z zębami. Podczas rozwoju zębów, brak wapnia w diecie może prowadzić do słabych zębów, które są bardziej podatne na ubytki. Złe nawyki, takie jak ssanie skuwek od długopisów, żucie słomek, długotrwałe ssanie kciuka lub używanie zębów do otwierania opakowań, mogą powodować krzywe zęby, a także odpryski i pęknięcia. Unikanie wizyt u stomatologa co pół roku lub co rok uniemożliwia dentyście wczesne wychwycenie sygnałów ostrzegawczych, kiedy problemy są łatwiejsze do opanowania. Przyjmowanie nikotyny i wyrobów tytoniowych może powodować choroby dziąseł, uszkodzenia tkanek i próchnicę zębów. Przede wszystkim nadmierne spożywanie pokarmów i napojów zawierających cukier lub kwas może powodować ścieranie szkliwa zębów.

Pomimo czynników dziedzicznych, dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej pozostają największym czynnikiem warunkującym posiadanie zdrowych zębów. Postępuj zgodnie z zaleceniami swojego dentysty i pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, stosuj fluor, unikaj słodkich i kwaśnych pokarmów i napojów, unikaj palenia i dbaj o swoje zęby, aby mogły Ci służyć przez całe życie.