Jak zachować kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym

/

Zaktualizowano: 1/31/2020

Twoje zdrowie psychiczne wpływa na to, jak myślisz, czujesz i działasz. Może również decydować o tym, jak radzisz sobie ze stresem, jak odnosisz się do innych i jak podejmujesz codzienne decyzje. Zdrowie psychiczne obejmuje nasz dobrostan psychiczny, społeczny i emocjonalny.

Nawet jeśli obecnie cieszysz się dobrym zdrowiem psychicznym, różne okoliczności w twoim życiu mogą to zmienić w każdej chwili, dlatego ważne jest, abyś wiedział, co robić, aby zachować kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym.

    Doceń siebie. Jeśli nie cenisz siebie, nie będziesz miał zbyt wiele motywacji do pokonywania przeszkód, z którymi stykasz się na co dzień. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne. Upewnij się, że dużo ćwiczysz, pijesz dużo wody, wysypiasz się i jesteś zdrowy. Może to pomóc w walce z depresją, niepokojem i nastrojem. Nie pal też papierosów i nie pij alkoholu, ponieważ skutki uboczne zmieniają Twój stan umysłu i nastrój. Nawiązuj kontakty towarzyskie. Choć może być ci trudno nawiązać kontakty towarzyskie, kiedy czujesz się zdołowany, przygnębiony, niespokojny lub samotny, zmuś się do przebywania wśród ludzi. Nakarm swój umysł ciepłem i miłością, które ludzie mogą ci dać. To sprawi, że twoje serce poczuje się pełniejsze i da ci dobre wspomnienia, nad którymi będziesz mógł się zatrzymać, kiedy będziesz w najgorszym stanie. Bądź wolontariuszem i pomagaj innym. Jednym z najlepszych sposobów na odwrócenie uwagi, gdy zmagasz się ze swoim zdrowiem psychicznym, jest pomaganie innym. To odciąga twoją uwagę od siebie i sprawia, że stajesz się częścią społeczności. Wycisz swój umysł. Możesz nauczyć się wyciszać swój umysł poprzez medytację, modlitwę lub przebywanie na zewnątrz, słuchanie i obserwowanie piękna wokół ciebie. Przełam swoją normalną rutynę. Jeśli każdy dzień wygląda dla ciebie tak samo, zrób coś innego. Bądź spontaniczny i kreatywny i zrób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Robienie tej samej starej rzeczy dzień po dniu może stać się monotonne i nudne, a to może przyczynić się do uczucia depresji. Znajdź hobby, które pozwoli Ci wyrazić siebie. Może to być pisanie dziennika, blogowanie, malowanie, rzeźbienie, śpiewanie, granie na instrumencie itp. A może jest to sport, taki jak boks lub piłka nożna, który pomoże ci wyładować trochę frustracji. (Przyznaję, nie odrywaj głowy drugiemu graczowi ani nic takiego. Oni nic ci nie zrobili). Uważaj na to, co jesz. Zdrowsze odżywianie może pomóc ci czuć się dobrze - fizycznie i psychicznie. Dostarcza ci witamin i minerałów, których potrzebujesz, aby być szczęśliwym i zdrowym i przetrwać dzień. Rozpoznaj, co czujesz. Naucz się rozpoznawać problemy, kiedy się pojawiają (niepokój, stres, depresja) i wiedz, jak sobie z nimi radzić. Stres jest częścią życia, dlatego ważne jest, abyś nauczył się radzić sobie z nim we właściwy sposób.

Inne pomocne wskazówki:

    Bądź zorganizowany. Jeśli przestrzeń wokół Ciebie jest uporządkowana w sposób, który ma dla Ciebie sens, Twoje myśli również będą uporządkowane. Pomyśl, zanim zaczniesz mówić. Czasami może być to trudne do wykonania, ale poświęć chwilę przed wypowiedzią, aby upewnić się, że wypowiadasz tylko pozytywne i nieszkodliwe słowa. Zrozumienie emocji. Kiedy jesteś zły lub zdenerwowany z powodu czegoś, poświęć chwilę, aby zastanowić się, co sprawiło, że jesteś zły lub zdenerwowany. W większości przypadków to, co cię zdenerwowało, nie było problemem. Zazwyczaj kryje się za tym jakiś głębszy powód. Ćwicz pięć umiejętności radzenia sobie z problemami. Należą do nich: utrzymywanie pozytywnych systemów wsparcia, ćwiczenia i utrzymanie dobrego stanu zdrowia, uprawianie hobby i duchowość. Przetwarzaj swoje emocje. Pisanie dziennika to świetny mechanizm radzenia sobie z mieszanką emocji - smutkiem, gniewem, samotnością itp. Znajdź odpowiednią równowagę. Nie pozwól, aby te pomocne mechanizmy radzenia sobie z problemami przejęły kontrolę nad Twoim życiem. Jeśli twoje hobby staje się jedyną rzeczą, którą robisz i centrum twojego życia, czas je porzucić lub dowiedzieć się, jak zminimalizować jego miejsce w twoim życiu.

(Źródło: https://www.wikihow.com/Have-Good-Mental-Health)

Kiedy szukać pomocy

Kroki działania wymienione powyżej mogą ci pomóc na jakiś czas, ale jeśli cierpisz na chorobę psychiczną, nigdy nie mogą w pełni przywrócić ci zdrowia psychicznego. Jeśli stwierdzisz, że stan twojego zdrowia psychicznego nie poprawia się lub stajesz się zagrożeniem dla siebie lub osób z twojego otoczenia, czas poszukać pomocy.

Oto niektóre z najczęstszych chorób psychicznych tam:

    Zaburzenia lękowe. Osoba jest zdiagnozowana z zaburzeniami lękowymi, jeśli jej reakcje na codzienne sytuacje są niezwykłe. Jeśli osoba nie może kontrolować tego, jak reaguje na sytuację, lub jeśli lęk zakłóca jej zdolność do funkcjonowania, najprawdopodobniej ma jakiś rodzaj zaburzenia lękowego. Niektóre z najczęstszych zaburzeń lękowych obejmują: Zespół stresu pourazowego Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne Zaburzenia paniki Zaburzenia lęku społecznego Uogólnione zaburzenie lękowe Fobie
    Zaburzenia osobowości. Ludzie, którzy cierpią na to zaburzenie często mają ekstremalne i nieelastyczne cechy osobowości, które powodują problemy w szkole, pracy lub ich relacjach społecznych. Zazwyczaj ludzie z tym zaburzeniem mają wzorce myślenia i zachowania, które różnią się od społeczeństwa w drastyczny sposób. Niektóre z tych zaburzeń obejmują: Antyspołeczne zaburzenie osobowości (Antisocial personality disorder) Obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości Zaburzenie osobowości paranoidalnej Zaburzenia psychotyczne. To zaburzenie jest najczęściej definiowane jako zaburzona świadomość i myślenie. Często osoby z tym zaburzeniem doświadczają halucynacji lub urojeń. Najczęstszym zaburzeniem zaliczanym do zaburzeń psychotycznych jest schizofrenia. Zaburzenia nastroju. Często opisywane jako przechodzenie z jednej skrajności w drugą - utrzymujące się uczucie smutku, a następnie utrzymujące się uczucie nadmiernej radości. Niektóre z tych zaburzeń obejmują: Depresja Mania Zaburzenie dwubiegunowe Zaburzenia kontroli impulsów i uzależnienia. Osoby cierpiące na te zaburzenia zmagają się z oporem wobec impulsów lub chęci skrzywdzenia siebie lub innych. Niektóre z nich obejmują: Piromania (wzniecanie pożarów) Kleptomania (kradzież) Kompulsywne uprawianie hazardu Alkoholizm Inne Zaburzenia odżywiania. Zaburzenia te wiążą się z ekstremalnymi emocjami i postawami wobec jedzenia i wagi. Najpowszechniej znane zaburzenia odżywiania to: Anoreksja Bulimia Binge eating

(Źródło: https://www.webmd.com/mental-health/mental-health-types-illness#1)

Jeśli zauważysz, że twoje emocje, niepokój lub nastrój wymykają się spod kontroli, możliwe, że cierpisz na jedno z tych zaburzeń. Umów się na wizytę z lekarzem lub psychologiem, aby porozmawiać o tym, co się dzieje. Być może będą oni w stanie polecić coś, co może pomóc lub zaoferować więcej porad na temat tego, jakie zmiany w stylu życia można wprowadzić, aby znacznie pomóc w konkretnym problemie zdrowia psychicznego.

Szukanie pomocy dla poprawy zdrowia psychicznego nie jest niczym, czego należy się wstydzić. Jakość twojego życia oraz przyjaźnie i związki wokół ciebie zależą od tego.

Co znalazłeś, co pomaga twojemu zdrowiu psychicznemu? Jak to odkryłeś?